KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8995254
*
nr 899 5254
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Gouache, Lars Stenstad (f. 1921), Alvaret, motivet: 13x16
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 juni 2014
kl 18:05:35
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/6 07:39:40
1
150 kr
3/6 21:37:36
2
200 kr
3/6 23:04:00
1
250 kr
9/6 18:00:35
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Läs mer om Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alvaret gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09
*
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Läs mer om Lars Stenstad
nr 899 5254
Lars Stenstad
(f. 1921), Sverige
Gouache, Lars Stenstad (f. 1921), Alvaret, motivet: 13x16
Lars Stenstad, svensk målare och grafiker född i Ronneby 1921.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 9 juni 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/6 07:39:40 | 1 | 150 kr |
3/6 21:37:36 | 2 | 200 kr |
3/6 23:04:00 | 1 | 250 kr |
9/6 18:00:35 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Lars Stenstad
Lars Stenstad, svensk mÃ¥lare och grafiker född i Ronneby 1921.Läs mer om Lars Stenstad
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller alvaret gouache lars stenstad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09